Γράφει η Αλήθεια:
11/05/2009
Πάλεψε ο Όμηρος αλλά έμεινε στην καλή εμφάνιση
ΤΡΕΛΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΤΗΣ ΜΑΡΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ
Μπροστά στο κοινό του για τελευταία φορά οι παίκτες του Αντώνη Ρυθιανού γνώρισαν την ήττα, μην καταφέρνοντας να πάρουν μια νίκη που τόσο ήθελαν.
Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με πάρα πολλές φάσεις εκατέρωθεν, η ομάδα της Μαρκό κατόρθωσε και πήρε το πολύτιμο τρίποντο που της εξασφάλισε την παραμονή στη Δ' Εθνική Κατηγορία και την επόμενη χρονιά.
Ο 'Ομηρος από την αρχή του αγώνα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, χτύπησε τη Μαρκό στα ίσια και θέλησε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Ειδικά μετά το 51' που μείωσε σε 2 - 1 με τον Γεροντιδάκη και μετά την αποβολή του Αγγελή, είχε το σθένος και τις δυνάμεις, και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα πάλεψε για την ισοφάριση.
Η Μαρκό που δεν είχε εξασφαλίσει την παραμονή της πριν την έναρξη του αγώνα μπήκε αγχωμένη στο γήπεδο, δυσκολεύτηκε να σκοράρει, αλλά έστω και δύσκολα πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Από τον Όμηρο ξεχώρισαν οι Γεροντιδάκης, Ψαρούδης, Αγορής και χωρίς κάποιος άλλος να έχει υστερήσει, ενώ από τη Μαρκό ξεχώρισαν οι Κολίντζας, Ράπτης και Γκεμίσης. Άδικες οι δύο αποβολές για τις δύο ομάδες και πολλά λάθη από το Λέσβιο διαιτητικό τρίο Βουλγαρέλη, Φαναρτζή και Πασάντζη.
Πολύς κόσμος, αν και καταμεσήμερο, στάθηκε όπως πάντα στο πλευρό του Ομήρου.
Ν. ΖΕΡΒΟΠΟΥΛΟΣ
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
1' σουτ του Τζιλιάνο λίγο άουτ.
3' σουτ του Κολιντζά, δίπλα απ' το δοκάρι του Μαυρογιάννη.
5' σέντρα του Τσιριγώτη, δεν μπόρεσε ο Γκεμίσης από το μισό μέτρο να σκοράρει και η μπάλα κατέληξε άουτ.
11' συνδυασμός Μουλάκη, Πελαντή και σουτ του Ψαρούδη άουτ απ' το σημείο του πέναλτι. 13' πάσα του Γκεμίση στον Τσιριγώτη, σουτ βολέ, η μπάλα κατέληξε άουτ απ' την άλλη πλευρά.
15' σέντρα του Γκεμίση, κεφαλιά του Κοντζιά άουτ.
18' λάθος γύρισμα του Γεροντιδάκη προς τον Κολανιώτη, πρόλαβε και έδιωξε ο Μαυρογιάννης.
24' σουτ του Καλανιώτη άουτ.
25' σέντρα του Καλανιώτη, ο Κολίντζας πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι.
28' γυριστό του Κολιντζά άουτ.
32' κόρνερ του Γκεμίση πάνω στη γραμμή μπλόκαρε ο Μαυρογιάννης.
36' σουτ του Κολιντζά από πλάγια στο δοκάρι, τέσσερις παίκτες πάνω στην μπάλα, δύο από κάθε ομάδα, δεν πρόλαβε κανείς να διώξει, η μπάλα αργοκίνησε στο σημείο του πέναλτι όπου ο Τσιριγώτης με σουτ άνοιξε το σκορ.
45' φάουλ έξω από την περιοχή του Καλανιώτη λίγο πάνω απ' το δεξί δοκάρι του Ομήρου άουτ.
50' σέντρα του Τζωρτζή, σουτ του Κολίντζα, μπλόκαρε ο Μαυρογιάννης και στην επαναφορά το Τσιριγιώτης έκανε το 0 - 2. Στους έξαλλους πανηγυρισμούς, παραπάτησε και τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί.
51' μπαλιά του Τζιλιάνο, ο Γεροντιδάκης «κεραυνοβόλησε» τον Μπουρνάζο μειώνοντας σε 2 - 1 για τον Όμηρο.
58' γυριστό του Γεωργιάδη για τον Όμηρο, μπλόκαρε ο Μπουρνάζος.
59' αποβολή του Αγγελή με δεύτερη κίτρινη. Ο Όμηρος συνέχισε το ματς με δέκα.
64' μπαλιά του Γκοντζιά στον Κολίντζα ο οποίος σούταρε αλλά ο Μαυρογιάννης μπλόκαρε. 72' σουτ του Τζωρτζή λίγο έξω από την περιοχή έδιωξε ο Μαυρογιάννης.
75' σουτ το Κολίντζα, έδιωξε ο Μαυρογιάννης σε κόρνερ.
80' μπαλιά του Γεροντιδάκη στον Ψαρούδη. Από κανονική θέση έφυγε ο φορ του Ομήρου αλλά ο βοηθός του διαιτητή Πασαντζής υπέδειξε ανύπαρκτο οφ σάιντ.
85' σέντρα του Ψαρούδη. Ο Ράπτης προ του Πελαντή έδιωξε σε κόρνερ.
87' σουτ του Κατσόγιαννου έδιωξε σε κόρνερ ο Μαυρογιάννης.
88' αποβολή του Τζωρτζή με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
90' μπαλιά του Κατσόγιανου, σουτ του Λυκούδη, δοκάρι και άουτ.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΥΘΙΑΝΟΣ (προπονητής Ομήρου)
«Το κλίμα για εμάς ήταν βαρύ, όχι αγωνιστικά αλλά επειδή συμπληρώνεται ο χρόνος από το χαμό του μικρού (Ψαρούδη), θέλαμε τη νίκη για τον μικρό, το χωριό, τους φιλάθλους. Πιστεύω ότι αδικηθήκαμε από το διαιτητή κύρια στην αποβολή του Αγγελή. Το Μαρκό έπαιζε την κατηγορία αλλά και εμείς θέλαμε τη νίκη. Για εμάς λυπόμαστε που δεν καταφέραμε να πάρουμε μια νίκη εντός έδρας, κύρια για τον κόσμο μας. Για του χρόνου θα είμαστε ενωμένοι, δυνατοί, το 90% των παικτών θα παραμείνουν και του χρόνου. Στόχος στο τοπικό του χρόνου το πρωτάθλημα.»
Αντώνης Κασδοβασίλης (προπονητής Μαρκό) «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Οι πληροφορίες μας έλεγαν ότι ο Όμηρος παρότι έχει χαμηλή βαθμολογική θέση δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητος αντίπαλος. Χρειαζόμασταν τη νίκη οπωσδήποτε για να σωθούμε, είχαμε άγχος. Έγινε καλό παιχνίδι και πήραμε δίκαια τη νίκη. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Όμηρο και καλό καλοκαίρι. Είμαι στην ομάδα για τους τελευταίους 5 αγώνες για να τη βοηθήσω να βγει από το αδιέξοδο. Έγιναν κάποια λάθη όλη τη χρονιά και καταφέραμε και τα μαζέψαμε. Τα παθήματα να γίνουν μαθήματα για τη νέα σεζόν.»