ΟΜΗΡΟΣ-ΒΑΡΒΑΣΙΑΚΟΣ 2-0 (από τις αθλητικές στήλες)

omiroskallimasias.blogspot.com
Γράφει η εφημερίδα "Η ΑΛΗΘΕΙΑ":

Αγχωτική νίκη για Όµηρο

ΣΤΟ 85’ κατάφερε ο Όµηρος να «κλειδώσει» τη νίκη στην Καλλιµασιά, κόντρα στον ιδιαίτερα µαχητικό Βαρβασιακό (2-0). Οι γηπεδούχοι µπορούσαν µε τις ευκαιρίες των Μουλάκη, Πουλιού, Πελαντήνα τελειώσουν το παιχνίδι από το 1ο ηµίχρονο, όπου προηγήθηκαν µε 1-0 (3’). Στην επανάληψη, το συγκρότηµα του Πέτρου Λιτσάκηδεν ικανοποίησε, απέναντι στον Βαρβασιακό που κατάφερε σε ορισµένα διαστήµατα να ισορροπήσει τον αγώνα. Στο 85’ µε τον Μουλάκη ήρθε η «λύτρωση» για τον Όµηρο, όπου χωρίς να δείξει πολλά πράγµατα πήρε το «τρίποντο» στην πρεµιέρα. Πλήγµα για τον Βαρβασιακό ο τραυµατισµός του Γιάννη Πνευµατικούδηστο 35’. Σε σύγκρουση µε αντίπαλο ποδοσφαιριστή έσπασε την κλείδα του. Οι φιλοξενούµενοι έχουν παράπονα και από τη διαιτησία του Τσαπάρα.

Γράφει η εφημερίδα "ΠΟΛΙΤΗΣ":

2-0 ΤΟ ΒΑΡΒΑΣΙΑΚΟ

Διπρόσωπος ο Όμηρος

Τους 3 βαθμούς της νίκης κρατάει μόνο ο Όμηρος από τον αγώνα με το Βαρβασιακό, που οι φίλαθλοι του δεν πρέπει να ικανοποιήθηκαν από την εμφάνιση της ομάδας τους. Μόνο το πρώτο 15λεπτο έπαιξε καλά και στη συνέχεια αυτός που έκανε παιχνίδι ήταν ο Βαρβασιακός, χωρίς βέβαια και αυτός να κάνει την κλασική ευκαιρία για γκολ. Ενδεικτικό της αδυναμία του ΄Ομηρου είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε αμυντικά, με αντεπιθέσεις για να πάρει τη νίκη.

Σε αργή κίνηση

4’: Ο Θ. Πουλιός με κοντινό σουτ γράφει το 1-0.
6’, 19’: Ο ίδιος παίκτης αστοχεί από πολύ κοντά.
22’: Ο βοηθός Πιτταούλης ανακόπτει το Ντάνο με ανύπαρκτο οφ σάιντ.
35’: Σουτ του Μουλάκη στο δοκάρι.
40’: Σοβαρός τραυματισμός του Πνευματικούδη μετά από σύγκρουση με τον Θ. Πουλιό και άσχημη πτώση στο έδαφος.
75’: Αποβολή του Ντάνου για εξύβριση.
85’: Αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Πελαντή.
87’: Ο Μουλάκης γράφει το 2-0 για τον Όμηρο. Οι του Βαρβασιακού διαμαρτύρονται για οφ σάιντ και επειδή ο διαιτητής δε διέκοψε τον αγώνα για να βγάλουν από το γήπεδο τη δεύτερη μπάλα που είχαν πετάξει κάποιοι στον αγωνιστικό χώρο.

Καλύτεροι από τον Όμηρο οι Μουλάκης, Γιοβανάκης, Τζούμας και από το ΒΑΟ οι Α. Πουλιός, Γκιούρα, Ζαννάρας, Στάθης.

ΟΜΗΡΟΣ: Γιαζιτζόγλου, Χατζηθανάσης (71’ Γάνος), Κρουσουλούδης, Κοκοκύρης, Τζούμας, Αγορής, Γιοβανάκης, Μερκούρης (65’ Ζαχαρίου), Πελαντής, Μουλάκης, Πουλιός Θ. (72’ Βενέτης).
ΒΑΟ: Μπουζάνης, Ζαννάρας, Γκιούρα, Πνευματικούδης (40’ Πουλιός Α.), Τσανασίδης ((42’ Μπάκνης), Στάθης, Ψήφος, Φύκιας (70’ Κουτσουλιάς), Γλαράκης, Κωφός, Ντάνος.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ
Θ. Πουλιός (ΒΑΟ)
Μπορεί να μπήκε σαν αλλαγή, αλλά έδειξε πολύ καλά στοιχεία και βοήθησε στην άνοδο της απόδοσης του Βαρβασιακού.
Π. Λιτσάκης ( Όμηρος)
«Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να πετύχουμε το δεύτερο τέρμα παίζοντας αμυντικά και χτυπώντας στην κόντρα, γιατί οι ευκαιρίες που δημιουργήσαμε δεν έγιναν γκολ. Όταν χάνεις τόσες ευκαιρίες στη συνέχεια προσπαθείς να διαφυλάξεις το αποτέλεσμα.
Αυτό προσπαθήσαμε να κάνουμε, πάλι κάναμε κάποιες ευκαιρίες που δεν τελειώσαμε. Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλοί, αλλά στο δεύτερο μέτριοι έως και κακοί, αλλά το κακό είναι μεγαλύτερο γιατί χάσαμε και τον Πελαντή που αποβλήθηκε. Ο Όμηρος θα προσπαθήσει να πρωταγωνιστήσει, αλλά όχι με τέτοιες εμφανίσεις. Φυσικά πάντα η πρεμιέρα είναι δύσκολη, πιστεύω ότι θα βελτιωθούμε στη συνέχεια.»
Δ. Κρουσουλούδης (ΒΑΟ)
«Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα δεν ήμασταν καλοί και δεχθήκαμε το πρώτο γκολ από λάθος μας. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε τον αγώνα και στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι από τον Όμηρο, παρά το ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν και άλλο γκολ. Μας στοίχισε η αποβολή του Ντάνου, είχαμε και δύο αναγκαστικές αλλαγές που μας άλλαξαν τα αγωνιστικά πλάνα, αλλά πιστεύω ότι η ομάδα είναι σε καλό δρόμο για τη συνέχεια. Τώρα πρέπει να δώσουμε το βάρος μας στον αγώνα με τον Κοφινά να δουλέψουμε σωστά αυτή την εβδομάδα για να καταφέρουμε να νικήσουμε.»