Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2011

Ντέρµπι που θα µείνει στην... ιστορία (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΟΜΗΡΟΣ 2 - 3)

SportsChios Gr
Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία του ντέρµπι και κυλούσε οµαλά, µια φάση στο 89ο λεπτό έµελλε να κρίνει τον αγώνα και να τον οδηγήσει σε διακοπή. Ο πρωτοπόρος και αήττητος Όµηρος φιλοξενούνταν από τον τρίτο της κατάταξης Ατρόµητο, το Σάββατο το απόγευµα στο ∆ηµοτικό Στάδιο Χίου, σε ένα παιχνίδι όµως που είχε άδοξο φινάλε. Το µατς είχε νεύρο, ένταση, ανατροπές και πολλά γκολ. Οι φάσεις διαδέχονταν η µία την άλλη µπροστά και στις δύο εστίες. Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Στέλιος Πελαντής για τον Όµηρο. Ακολούθησε µια ανύποπτη φάση πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Επιτροπάκης και ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι. Η ανατροπή του Ατροµήτου έγινε τέσσερα λεπτά αργότερα µε γκολ - ποίηµα του Σέργη. Στην επανάληψη συνεχίστηκαν οι φάσεις εκατέρωθεν. Ο Όµηρος εκµεταλλεύτηκε δύο στιγµιαίες αδράνειες της άµυνας του Ατροµήτου και σκόραρε, κάνοντας εκ νέου ανατροπή διαµορφώνοντας το σκορ στο 2-3. Στο 89’, έπειτα από φάση διαρκείας ο Σ. Σούκας από κανονική θέση έκανε το 3-3. Ο διαιτητής και ο βοηθός πήγαν προς τη σέντρα. Ακολούθησαν διαµαρτυρίες των παικτών του Οµήρου για οφσάιντ και έπειτα από τέσσερα λεπτά ακυρώθηκε το γκολ! Ήταν µια δύσκολη φάση όπως εξελίχτηκε και ο διαιτητής ως γνωστόν δεν έχει την πολυτέλεια του βίντεο. Εκείνο που εξόργισε την κερκίδα ήταν ότι αρχικά ο διαιτητής Επιτροπάκης κατακύρωσε το γκολ αλλά και ο βοηθός ∆ηµουλάς ενώ έκανε... sprint προς τη σέντρα, µετά από διαµαρτυρίες των παικτών του Οµήρου αναίρεσε την αρχική απόφασή του και ακύρωσε το γκολ. Ακολούθησαν διαµαρτυρίες από τον Ατρόµητο. Προσωρινή διακοπή, µε το διαιτητικό τρίο να είναι στη σέντρα για πέντε λεπτά. Είδαµε µπάλα για πέντε λεπτά αλλά µία ρίψη αντικειµένου στο βοηθό ∆ηµουλά ώθησε τον διαιτητή στην οριστική διακοπή του αγώνα. Άµεσα κλήθηκε αστυνοµική δύναµη για να προστατεύσει τους διαιτητές, που ήταν κλεισµένοι στα αποδυτήρια απαγορεύοντας την είσοδο σε όλους. Το φύλλο αγώνα συντάχτηκε µετά από δύο ώρες µετά τη διακοπή του αγώνα και το αποτέλεσµα να κατακυρώνεται µε 2-3 υπέρ του Οµήρου.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ:Σταθάκης, Τοµάζος, Αττώνης, Γκιάλης, ΜΑΤΕΡΗΣ, Νιάκας (74' Ζαννίκος), Σ. ΣΟΥΚΑΣ, Κουτρής (70’ Γεωργούλης), Σέργης (60’ ∆ίκας), Π. Σούκας, Κύλης.
ΟΜΗΡΟΣ: Κοττατής, ΓΕΡΟΝΤΙ∆ΑΚΗΣ, Σωτηράκης (66’ Πουλιός), Κοκοκύρης ΓΙΟΒΑΝΑΚΗΣ, Αγορής, Μουλάκης, Μερκούρης ΠΕΛΑΝΤΗΣ, ΨΑΡΟΥ∆ΗΣ (85’ Κρουσουλούδης Μ.), Γάνος (70’ Χαζαθανάσης).
Ν. ΖΕΡΒΟΠΟΥΛΟΣ

ΓΚΟΛ και ΦΑΣΕΙΣ

4’ Σουτ Ψαρούδη άουτ.
7’ Σουτ Νιάκα µπλοκάρει ο Κοτατής.
14’ Μπαλιά του Γεροντιδάκη στον Πελαντή που πλασάρει, ασθενής απόκρουση του Σταθάκη και η µπάλα καταλήγει στα δίχτυα του ανοίγοντας το σκορ για τον Όµηρο.
21’ Πέσιµο του Σ. Σούκα εκτός περιοχής, ο Επιτροπάκης βλέπει πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Π. Σούκας ισοφαρίζει.
25’ Μπαλιά του Νιάκα στον Σέργη που πλασάρει κάνοντας το 2-1. 32’Φάουλ πλασαριστό του Π. Σούκα άουτ.
42’ Ο Πελαντής πιάνει αέρα και κόβεται από τον Κύλη στη µικρή περιοχή.
44’ Σέντρα του Σωτηράκη, µε γροθιές διώχνει ο Σταθάκης.
51’ Φάουλ του Μουλάκη, µε γροθιές διώχνει ο Σταθάκης. 54’Φάουλ Ψαρούδη, σουτ του Γιοβανάκη άουτ.
55’ Γυριστό του Π. Σούκα διώχνει ο Κοτατής. 62’Σουτ του Ψαρούδη µπλοκάρει ο Σταθάκης.
64’ Σουτ του Σ. Σούκα διώχνει σε κόρνερ ο Κοτατής.
68’ Φάουλ του Ψαρούδη, ο Γιοβανάκης µε κεφαλιά κάνει το 2-2.
78’ Φάουλ του Ψαρούδη άουτ.
80’ Μαρκάρισµα Γεωργούλη στον Πουλιό, ο διαιτητής βλέπει άουτ.
85’ Φάουλ του Ψαρούδη, ο Πελαντής ανενόχλητος κάνει το 2-3 µε κεφαλιά.
86’ Πλάγιο Ψαρούδη, κεφαλιά του Πελαντή άουτ.
89’ Έπειτα από σύγχυση στα καρέ του Οµήρου και αλλεπάλληλα σουτ µπαλιά του Τοµάζου και ο Σ. Σούκας σκοράρει από κανονική θέση. ∆ιαιτητής και βοηθός πάνε προς τη σέντρα αλλά έπειτα από διαµαρτυρίες των παικτών του Οµήρου και τετράλεπτη διαβούλευση µεταξύ τους ακυρώνουν το γκολ.
93’ Αποβολή του Σ. Σούκα για διαµαρτυρία.
Ο διαιτητής δίνει 6 λεπτά επιπλέον καθυστερήσεις και σταµατάει το παιχνίδι για άλλα τρία λεπτά.
98’Φάουλ του Γκιάλη µπλοκάρει ο Κοτατής.
101’ Αποβολή του Μουλάκη για διαµαρτυρία. Ο βοηθός ∆ηµουλάς δέχεται αντικείµενο και ο διαιτητής διακόπτει οριστικά το µατς.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ
Στέφανος Παπαθεοδώρου (προπονητής Ατροµήτου): «Ο αγώνας διακόπηκε για αντικείµενο στον βοηθό. Για ένα κυπελλάκι που δέχτηκε στην πλάτη του. Τον ρώτησα αν αισθάνεσαι αδιαθεσία και µου είπε όχι και είµαι µια χαρά, αλλά αν ήταν πέτρα, µου λέει. Και ερωτώ εγώ αν το τρίτο γκολ ήταν κανονικό; Το ποδόσφαιρο στη Χίο πάει να ορθοποδήσει µε το άµα. Και πέρσι δέχτηκα καφέ, αλλά δεν διεκόπη ο αγώνας. Οι διαιτητές ό,τι έβλεπαν σφύριζαν, αλλά έβλεπαν πάρα πολύ λίγα, δηλαδή αυτά που ήταν για τα κυβικά τους. Ένα ήρεµο παιχνίδι που πήρε φωτιά από τούς διαιτητές. Στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει άµα. Ο κύριος Μαχαίρας µου είπε να µην µιλάω, αλλά τόσοι άνθρωποι είµαστε τρελοί; Το γκολ το ακύρωσε ο κ. Επιτροπάκης, µε µικρό το κύριος. Άµα το γκολ ήταν κανονικό από το βίντεο που φαίνεται, το σκορ θα ήταν 3-3. Αναλωνόµαστε µε µικροπρέπειες και µε τους διαιτητές που είναι λίγοι για τέτοιους αγώνες για να είναι πρωταγωνιστές και χωρίς προσωπικότητα. Στο θέατρο υπάρχουν πρωταγωνιστές και κοµπάρσοι. ∆εν µπορείς έναν κοµπάρσο να τον κάνεις ηθοποιό. ∆εν τα λέω µόνο εγώ αλλά όλη η Χίος. Πώς θα έρθουν στην προπόνηση τη ∆ευτέρα οι 25 παίκτες µου; Μιλάω µε την καρδιά και όχι µε τη λογική. Θέλω να χτίσω ένα πετραδάκι στο ποδόσφαιρο εδώ και δεν µε αφήνουν. Αφήστε µας να παίξουµε µπάλα. Πέρσι στο Φαφαλίειο είχανε βιαιοπραγήσει σε διαιτητή και ο αγώνας δεν διεκόπη. Σήµερα ορίσανε τον νικητή. Όλα γίνονται κατά το δοκούν».
Πέτρος Λιτσάκης (προπονητής Οµήρου): «Ήταν ένα πραγµατικό ντέρµπι απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Ευτυχίσαµε να προηγηθούµε στο 14’ αλλά δεν κρατήσαµε την ψυχραιµία µας και µέσα σε ένα 10λεπτο έγινε ανατροπή. Στο ηµίχρονο είπαµε να τα δώσουµε όλα για να ισοφαρίσουµε και να χτυπήσουµε και το παιχνίδι, πράγµα που έγινε. Το παιχνίδι κρίθηκε στο πάθος, τη δύναµη και την αποφασιστικότητα. Για τη διαιτησία και οι δύο οµάδες έχουν παράπονα, αλλά το αποτέλεσµα κρίνεται δίκαιο. Η νίκη µας δίνει κουράγιο για τη συνέχεια και ακόµα δεν έχει κριθεί τίποτα, απλά είµαστε πρώτοι τώρα. Συγχαρητήρια και στις δύο οµάδες. Για τη διακοπή δεν έχω άποψη, άκουσα ότι πετάχτηκε µπουκάλι στον επόπτη».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΜΑ∆ΕΣ          ΑΓ.       ΓΚΟΛ       ΒΑΘΜ.
13.Α.Ε.Χ/Β         9          5-27          -1

Πηγή: Αθλητική Χίος (Εφημερίδα "Η ΑΛΗΘΕΙΑ")