Η ΚΑΛΑΜΩΤΗ 2-0 ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ

Το ρεπορτάζ είναι του Νίκου Ζερβόπουλου στην "Αθλητική Χίο" (εφημερίδα Η ΑΛΗΘΕΙΑ, 17/1/2011, σελ. 8/2)

Οι διαιτητές έφυγαν με την Αστυνομία εξαιτίας ενός... «πεσίματος»
•Φωνάζουν οι γηπεδούχοι για τη διαιτησία και το βοηθό Παπαλεξόπουλο!

Υπό χλιαρό ψιλόβροχο η Καλαμωτή πήρε μεγάλη πρόκριση απέναντι στον Όμηρο, χθες το απόγευμα στο ενωσιακό γήπεδο της Καλλιμασιάς με 2-0, σε ένα παιχνίδι με ένταση, εξαιτίας των λάθος υποδείξεων του διαιτητικού τρίο.
Όλα κρίθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο.
Μόλις στο 4ο δεκάλεπτο ο Πελαντής σκόραρε για τον Όμηρο, αλλά ο βοηθός Παπαλεξόπουλος υπέδειξε οφσάιντ, μια φάση που φάνηκε ότι ο παίκτης έφυγε από κανονική θέση και το γκολ ακυρώθηκε.
Μετά από 4 λεπτά προήλθε το γκολ της Καλαμωτής, τότε εκνευρισμένος ο Ψαρούδης πήγε στο βοηθό Παπαλεξόπουλο, κάνοντας κίνηση προτάσσοντας το δάχτυλό του, χωρίς να τον ακουμπήσει. Τότε ο βοηθός έπεσε κάτω.
Ακολούθησε διακοπή στο παιχνίδι, όπου αποβλήθηκαν ο τεχνικός του Ομήρου, Αντώνης Ρυθιανός, αλλά και ο πρόεδρος της ομάδας Γιάννης Στεφανίδης και το μέλος της διοίκησης κ. Κοκοκύρης.
Στη φάση αυτή άλλαξε ο Ευστρατίου τους βοηθούς, επειδή υπήρχαν υβριστικά συνθήματα σε βάρος του Παπαλεξόπουλου, ενώ ο διαιτητής μαζί με τους βοηθούς προχώρησε σε προσωρινή διακοπή του αγώνα για 10 λεπτά και πήγε στα αποδυτήρια.
Στο ημίχρονο γράφτηκε στο φύλλο αγώνα ότι ο Ι. Ψαρούδης αποβλήθηκε αφού έβρισε τον βοηθό και τον χτύπησε βάζοντας το δάχτυλό του στο μάτι του.
Κάτι που όμως δεν ισχύει όπως φάνηκε, αφού σύμφωνα με την εξέταση του γιατρού του αγώνα κ. Καλούδη στο βοηθό Παπαλεξόπουλο, αυτός ήταν μια χαρά. Άλλωστε έβλεπε κανονικά και συνεχίστηκε το ματς.
«Αν κάποιος ακουμπήσει την περιοχή του ματιού βίαια, τα αγγεία θα κοκκινίσουν», ήταν η απάντηση του γιατρού του αγώνα κ. Καλούδη, στην ερώτησή μας σε τι κατάσταση ήταν το μάτι του Παπαλεξόπουλου, για τον οποίον οι παράγοντες του Ομήρου ζήτησαν να εξεταστεί και πάλι στο τέλος του αγώνα, αλλά αρνήθηκε και ανέφερε ότι θα πάει στο νοσοκομείο. Με τη λήξη της αναμέτρησης το διαιτητικό τρίο κλείστηκε στα αποδυτήρια, φοβούμενο από το γεγονός ότι έξω είχαν συγκεντρωθεί φίλαθλοι των γηπεδούχων για να τους αποδοκιμάσουν, οι οποίοι όμως δεν παρεκτράπηκαν. Ο διαιτητής Ευστρατίου κάλεσε την Αστυνομία και έφυγε από το γήπεδο αυτός και οι βοηθοί συνοδεία των Αστυνομικών που τους πήγαν στα αυτοκίνητά τους.
Στα καθαρά αγωνιστικά, ήταν ένα παιχνίδι με ένταση και από τη στιγμή που προηγήθηκε με 1-0 η Καλαμωτή, μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την αριθμητική υπεροχή που είχε. Στις αρχές του 2ου ημιχρόνου ήρθε και το 2ο γκολ με αυτογκόλ και έτσι πήρε την πολύτιμη πρόκριση. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Όμηρος έκλεισε την Καλαμωτή, πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Η Καλαμωτή μπορούσε, αν ήταν λίγο πιο προσεχτική στις αντεπιθέσεις που είχε, να είχε σκοράρει κι άλλες φορές.
  • 4’ σέντρα του Ψαρούδη, ο Πελαντής ερχόμενος από πίσω κοντρολάρει, εκτελεί τον Ορφανούδη, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ από το βοηθό Παπαλεξόπουλο.
  • 8’ πλασέ του Κάργατζη από το ύψος της περιοχής, γίνεται το 0-1. Στη φάση αποβάλλεται ο Ψαρούδης για εξύβριση του βοηθού (όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα).
  • 41’ κεφαλιά του Αγορή μετά από σέντρα του Δαλάτση άουτ.
  • 47’ πλασέ του Θωμαΐδη, ο Γεροντιδάκης αποκρούει στη γραμμή.
  • 49’ πλασέ του Δαλάτση άουτ.
  • 51’ εκτέλεση φάουλ από τον Σφήκα, ο Γεροντιδάκης στην προσπάθειά του να διώξει κάνει κεφαλιά προς τα πίσω, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-2).
  • 55’ ο Θωμαΐδης κάνει σουτ, αλλά μπλοκάρει ο Γιαζιτζόγλου.
  • 57’ Ζαχαρίου κεφαλιά άουτ.
  • 62’ ο Καβάζης ανακόπτει τον Θωμαΐδη που έφευγε μόνος του, ο διαιτητής δείχνει φάουλ και μόνο κίτρινη κάρτα. Η βοηθός Γεωργοπούλου σήκωσε τη σημαία της και είπε ότι ήταν επιθετικό φάουλ, αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε γνώμη.
  • 65’ ο Κουτσόπουλος αγνόησε την υπόδειξη του βοηθού Παπαλεξόπουλου, για τη σωστή θέση σε εκτέλεση πλαγίου, η μπάλα κατέληξε στον Κάργατζη, που πάσαρε στον Λιτσάκη, με τον τελευταίο να σουτάρει πάνω στον Γιαζιτζόγλου. Στη φάση αυτή που δενδόθηκε αλλαγή παρά λίγο να γίνει το 0-3.
  • 72’ πλασέ του Μονιού άουτ.
  • 77’ προσπάθεια του Πουλιού άουτ.
  • 79’ κεφαλιά του Πελαντή άουτ.
  • 86’ σουτ του Κάργατζη διώχνει σε κόρνερ ο Γιαζιτζόγλου.

Από τον Όμηρο ξεχώρισαν οι Δαλάτσης, Μουλάκης, Αγορής, από την περσινή φιναλίστ του Κυπέλλου, Καλαμωτή οι Κουτσόπουλος, Κάργατζης, Θωμαΐδης.
Κακή η διαιτησία του Ευστρατίου (Παπαλεξόπουλος, Γεωργοπούλου).

ΟΜΗΡΟΣ: Γιαζιτζόγλου,Μπανιάς, Δαλάτσης, Ματθαίος (25’ Πουλιός), Κοκοκύρης (70’ Γ. Ψαρούδης), Καβάζης, Γεροντιδάκης (55’ Ζαχαρίου), Μουλάκης, Πελαντής, Ι. Ψαρούδης, Αγορής.

ΚΑΛΑΜΩΤΗ: Ορφανούδης, Μονιός, Κουτσόπουλος, Λάγαρης, Καϊμάκης (45’ Τόντρι), Γιαζιτζόγλου, Σφήκας, Γαλάτουλας, Κάργατζης, Λιτσάκης, Θωμαΐδης (80’ Κανάριος).