13/04/2009
Ίδιο έργο, σε ακόμη ένα παιχνίδι για τον Όμηρο
ΕΧΑΣΕ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ 4 - 0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΗΤΤΗΤΟ
• ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ
Στο ίδιο έργο θεατές βρέθηκαν οι περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου που παρακολούθησαν το ματς του Αήττητου Σπάτων με τον Όμηρο. Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 8ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0.
Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Δεν είναι το πρώτο ματς το οποίο ο Όμηρος χάνει πριν καλά καλά ξεκινήσει. Οι παίκτες του έχουμε ξαναγράψει ότι είναι άξιοι συγχαρητηρίων που εξακολουθούν να αγωνίζονται παρά το ότι έχουν υποβιβαστεί, όμως αυτό που συμβαίνει είναι ανεξήγητο.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αήττητος είχε πέντε ευκαιρίες και τις δύο τις έκανε γκολ. Κακή αμυντική συμπεριφορά από τους φιλοξενούμενους που βέβαια με το 2-0 στην πλάτη δε θα μπορούσαν να κάνουν πολλά περισσότερα στη συνέχεια. Η αλήθεια είναι ότι μετά το 20λεπτο ισορρόπησαν το ματς χωρίς όμως να δημιουργήσουν ιδιαίτερες ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και εύκολα έφτασαν στο 4-0 που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.
Από τον Όμηρο ο Τζιλιάνος, σε ακόμη ένα ματς, ήταν ο καλύτερος και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ματθαίος. Γενικά όμως η άμυνα είχε πάρα πολλά προβλήματα, ενώ και στην επίθεση οι αντιδράσεις των παικτών ήταν πολύ αργές. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσιαβάκος (α’ μέρος) και Κουσιώρης (στην επανάληψη).
Ο διαιτητής Ζαραβίνος τα πήγε καλά, αν και το δεύτερο πέναλτι θα μπορούσε να το είχε αποφύγει, μιας και προηγήθηκε επιθετικό φάουλ. Βοηθούς είχε τους: Παπαγιανόπουλο - Βουδούρη (όλοι από το σύνδεσμο Αθηνών).
ΑΗΤΤΗΤΟΣ: Σαρποτάς (46’ Σακκάτος), Μπερέτας, Πουλάκης, Ανδρίκος, Γαντζούδης, Τσιαβάκος (46’ Θωμάκος), Χριστοφιλέας, Μπασινάς (69’ Λάππας), Γεωργιάδης, Καλογεράς, Κουσιώρης.
ΟΜΗΡΟΣ: Πνευματικούδης, Ματθαίος, Γιάννης Κοκοκύρης, Τζιλιάνος, Γεροντιδάκης (81’ Γιαννούμης), Μουλάκης, Πελαντής (84’ Μακρίδης), Γεωργιάδης, Αγγελής, Δαλάτσης (56’ Νίκος Κοκοκύρης), Αγορής.
Κ. ΨΑΡΡΑΣ
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
3’ Κόρνερ του Μπασινά από τα δεξιά, μόνος του ο Ανδρίκος στην καρδιά της περιοχής πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ (1-0).
5’ Καλό σουτ στην κίνηση του Μπερέτα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
6’ Σουτ του Κουσιώρη από καλή θέση, ο Πνευματικούδης απέκρουσε.
7’ Όμορφη κίνηση του Γεωργιάδη από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και ο Δαλάτσης τον ανέτρεψε. Tην εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Καλογεράς που πλάσαρε σωστά κάνοντας το 2-0.
10’ Σέντρα του Πουλάκη από τα αριστερά, κεφαλιά ο Τσιαβάκος λίγο άουτ.
17’ Καλό σουτ του Τσιαβάκου μέσα από την περιοχή που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πνευματικούδη.
19’ Πλασέ του Καλογερά απέναντι από τον Πνευματικούδη, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γεωργιάδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ομήρου που πρόλαβε να επιστρέψει στην εστία του.
33’ Γυριστό σουτ του Καλογερά βρήκε σε ετοιμότητα τον Πνευματικούδη.
41’ Σουτ του Κουσιώρη από καλή θέση, απέκρουσε με τα πόδια ο Πνευματικούδης, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και θα κατέληγε στην εστία. Ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων με υπερένταση έδιωξε, όμως ο Καλογεράς από πολύ κοντά έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 3-0.
44’ Τετ α τετ του Γεωργιάδη με τον Πνευματικούδη. Ο επιθετικός του Αήττητου τσίμπησε την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.
50’ Σέντρα του Καλογερά, κεφαλιά του Γεωργιάδη στο δοκάρι.
73’ Ο Καλογεράς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση το πλασέ του όμως ήταν απογοητευτικό.
77’ Ο Κουσιώρης με ατομική ενέργεια βρέθηκε στην περιοχή και ο Νίκος Κοκοκύρης τον έριξε στο έδαφος. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γεωργιάδης διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΥΘΙΑΝΟΣ (προπονητής Ομήρου):
«Δυστυχώς πάλι, για 6ο αγώνα, στο δεκάλεπτο βρεθήκαμε να χάνουμε 2-0, από δικά μας τραγικά λάθη στα μαρκάρισμα των αμυντικών. Παρά το γεγονός ότι είναι ψηλότεροι και δυνατότεροι, πάντα υπάρχει μόνος παίκτης της αντίπαλης ομάδας στην περιοχή μας . Εκεί κρίθηκε και πάλι ο αγώνας εδώ στα Σπάτα. Οι παίκτες μου είναι απρόσεχτοι και δεν έχουν το απαιτούμενο πάθος όταν δέχονται τέτοια πίεση στην άμυνα. Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε, κυκλοφορήσαμε την μπάλα, παρά το γεγονός ότι το γήπεδο δε μας βόλευε αφού ήταν με φυσικό χλοοτάπητα, κάτι που εμείς δεν έχουμε συνηθίσει να παίζουμε».
Διασυλλογικό Π-Κ στη Μυτιλήνη
ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου
Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης τη Παρασκευή 10 Απριλίου 2009 το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.
Στους αγώνες που για πρώτη φορά διοργανώθηκαν σε κοινό όμιλο με συμμετοχή των ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΧΙΟΥ-ΣΑΜΟΥ και ΛΕΣΒΟΥ, συμμετείχαν αθλητές-τριες από τα νησιά ΛΗΜΝΟ-ΛΕΣΒΟ-ΧΙΟ και ΣΑΜΟ.
Οι αγώνες διοργανώθηκαν σε πρωϊνό και απογευματινό κύκλο αγωνισμάτων και σημειώθηκαν πολλές υψηλές επιδόσεις που ήταν και όριο για την πρόκριση των αθλητών-τριών για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ που θα διεξαχθεί στις 20 και 21 Ιουνίου από τον ΣΕΓΑΣ.
Σημειώνουμε τα αποτελέσματα στα αγωνίσματα που διακρίθηκε ο Καλλιμασιώτης αθλητής Παντελής Μάντικας!

ΕΝΟΡΙΑΚΟ ΦΙΛΟΠΤΩΧΟ ΤΑΜΕΙΟ

Διοικούσα Επιτροπή (Η θητεία λήγει στις 31/12/2025)

Ελένη Φραντζέσκου, Ταμίας
Πλουμή Ευαγγελινού, Γραμματέας
Κωνσταντίνος Γιαλούσης, Μέλος
Διαμάντω Παντελούκα, Μέλος
Παρασκευή Ακρατοπούλου, Μέλος
Ευθυμία Κουκούλη, Μέλος

Το Ε.Φ.Τ., που συστάθηκε την 1η – 11-1994, συνεχίζει, με τη βοήθεια του Θεού, την προσπάθεια για συστηματικότερη οργάνωση του φιλανθρωπικού και ευρύτερα κοινωνικού έργου της τοπικής μας εκκλησίας και θεωρεί προς την κατεύθυνση αυτή αυτονόητη τη συνεργασία με όλους τους φορείς.

Θητεία: 1/1/2023 - 31/12/2025

ΙΔΡΥΜΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ ΧΙΟΥ "ΑΓΙΟΣ ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΣ Ο ΟΜΟΛΟΓΗΤΗΣ"

Έναρξη: 11/5/2000 (Φ.Ε.Κ. Β΄ 625/11-5-2000)
Διοικητικό Συμβούλιο (1/1/2023 - 31/12/2025)

Πρόεδρος: ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κ. Μάρκος
Αντιπρόεδρος: Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κωνσταντίνου
Γραμματέας: Λεμονιά Ανδρεάδου
Ταμίας: Αιμιλιανός Ευαγγελινός
Μέλη: Γεώργιος Γιαννούμης, Κωνσταντίνος Μίχαλος, Κωνσταντίνος Αχ. Συράκης

Πρώτος Πρόεδρος του Ιδρύματος:
Ο αοίδιμος Μητροπολίτης Χίου κυρός Διονύσιος (2001-2011)

ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΠΛΑΚΙΔΙΩΤΙΣΣΗΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ

Απόφασις 3502/31.12.2013 Μητροπολιτικού Συμβουλίου Ιεράς Μητροπόλεως Χίου.
Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κωνσταντίνου
(Αρμοδιότητες Ηγουμενοσυμβουλίου)

Εκκλησιαστική Επιτροπή Ιεράς Μονής (περιόδου 1.1.2023 - 31.12.2025)