Όμηρος - Δάφνη 0 - 1 στην Καλλιμασιά. Παράπονα για τη διαιτησία.

omiroskallimasias.blogspot.com
Γράφει ο Σ. ΠΙΚΟΥΝΗΣ στο ένθετο Αθλητική Χίος της εφημερίδας Η ΑΛΗΘΕΙΑ :

5 στα δίχτυα, 1 μέτρησε
ΟΜΗΡΟΣ 0 ΔΑΦΝΗ 1

ΔΥΝΑΤΟ παιχνίδι είδαμε το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο της ΕΠΣ Χίου στην Καλλιμασιά, όπου η Δάφνη νίκησε με σκορ 1 – 0 το γηπεδούχο Όμηρο.
Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι μεταξύ δύο καλών ομάδων, που προσπάθησε η κάθε μία να εκμεταλλευτεί σωστά τα όπλα της και να περιορίσει τους αντιπάλους.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις, κάποτε να πετυχαίνουν γκολ που για διάφορους λόγους ακυρωνόταν. Αυτό (η ακύρωση τερμάτων) παρέμεινε και στο β’ μέρος, αλλά υπήρχαν κάποιες μεγάλες διαφορές.
Παρότι έλεγξε το κέντρο ο Όμηρος και φαινόταν πως το παιχνίδι έγερνε προς το μέρος του η Δάφνη ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ (με τον Ζαμπετάκη στο 79’) και πήρε τη νίκη, που βρήκε τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για τα ακυρωμένα τέρματά τους και για μια κάρτα δεύτερη που έπρεπε να είχε δεχθεί ο Σκούφαλος από το 40’.
Και ο Δαφνώνας διαμαρτύρεται για δύο τέρματα που του ακυρώθηκαν

9’ Μακρινό σουτ του Μουλάκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
14’ Κεφαλιά του Κακούσιου από καλή θέση, έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιαζιτζόγλου.
26’ ο Πελαντής σημειώνεται σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ που πετυχαίνει ακυρώνεται με  υπόδειξη του επόπτη, Πολυτάρχου.
31’ το σουτ του Σεζένια έξω από την περιοχή κοντράρει την πλάτη του Ν. Ζαμπετάκη, καταλήγει στα δίχτυα και με καθυστερημένη υπόδειξη του Λιβανίδη ακυρώνεται ως οφσάιντ του Ν. Ζαμπετάκη.
36’ προσπάθεια του Ν. Ζαμπετάκη από πλάγια δεξιά, το σουτ του σταματάει με γροθιές ο Γιαζιτζόγλου.
40’ την προσπάθεια του Πουλιού σταματάει ο Σκούφαλος με φάουλ έξω από την περιοχή, χωρίς να δεχτεί 2η κίτρινη κάρτα.
44’ το γκολ του Πουλιού ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ στον Παϊδούση.
47’ γκολ του Ελευθερίου ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ.
51’ φάσεις που ο διαιτητής δεν σφύριξε τίποτα αφού στην αρχή υπήρχε φάουλ στον Παπαλάνη, η μπάλα φτάνει στον ακάλυπτο Παπαγιάννη και στη συνέχεια γίνεται φάουλ στον Σεζένια, που σουτάρει μέσα στην περιοχή.
53’ ο Ν. Ζαμπετάκης «μπουκάρει» κάθετα στην περιοχή, το σουτ του όμως σταματάει ο Γιαζιτζόγλου.
54’ φάουλ του Μουλάκη, κεφαλιά του Καβάζη άουτ.
55’ το σουτ του Μουλάκη έξω από την περιοχή σταματάει σχετικά εύκολα ο Παϊδούσης.
66’ μακρινό σουτ του Παπαλάνη αποκρούει δύσκολα ο Γιαζιτζόγλου.
67’ η σέντρα του Δαλάτση βρίσκει τον Γεροντιδάκη μέσα δεξιά στην περιοχή, το σουτ του τελευταίου περνάει πάνω από τα δοκάρια.
74’ το σουτ του Σεζένια από το ύψος της περιοχής περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
78’ φίλαθλοι τα βάζουν με τον Κακούσιο που στέκεται μπροστά στη μεσαία εξέδρα και δίνει οδηγίες στους παίκτες του.
79’ ο Ζαμπετάκης φεύγει στην αντεπίθεση, προλαβαίνει τον εξερχόμενο τερματοφύλακα και γράφει το 0 – 1.
88’ δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κίτρινο, γιατί ήταν μπροστά στην μπάλα σε κοντινή απόσταση σε εκτέλεση φάουλ.
89’ καλή προσπάθεια του Πελαντή στην περιοχή κόβεται.
Με το δικό μας χρονόμετρο ο διαιτητής Αναστασιάδης κράτησε μόλις ενάμισι λεπτό καθυστερήσεις στο β’ μέρος.

Από τον γηπεδούχο Όμηρο καλύτεροι ήταν οι Μουλάκης, Πουλιός και Αγορής ενώ από τη Δάφνη οι Σεζένιας, Ζαμπετάκης και Παπαγιάννης.
Δεν τα πήγε καλά ο Αναστασιάδης που προσπάθησε να ισορροπήσει τα λάθη του ενώ δεν είχε την απαραίτητη ηρεμία που έπρεπε. Δημιούργησε προβλήματα και διαμαρτυρίες στις δύο ομάδες, περισσότερα στον Όμηρο, σ’ ένα παιχνίδι που δε συνάντησε προβλήματα από τους παίκτες. Ευτυχώς που οι φίλαθλοι έδειξαν μεγάλη ωριμότητα όταν χρειάστηκε και όλα κύλησαν καλά.
Οι βοηθοί Λιβανίδης και Πολυτάρχου τα πήγαν καλύτερα από τον Αναστασιάδη.

ΟΜΗΡΟΣ: Γιαζιτζόγλου, Κρουσουλούδης (54’ Αρσενόπουλος), Ματθαίος, Κοκοκύρης (84’ Μπανιάς), Καβάζης, Μουλάκης, Πελαντής, Πουλιός, Αγορής, Δαλάτσης, Γκορίτσας (65’ Γεροντιδάκης).

ΔΑΦΝΗ: Παϊδούσης, Σκούφαλος, Σγουράκης, Ελευθερίου, Χειλάς (30’ λ.τ. Ζαμπετάκης Αντ.), Μόσκας, Σεζένιας, Μαμούνας (46’ Κίτρινος), Ζαμπετάκης Ν., Κακούσιος (46’ Παπαγιάννης), Παπαλάνης.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΩΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ Α.Σ. ΟΜΗΡΟΣ ΣΥΓΧΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΩΝΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΨΟΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΔΕΙΞΑΝ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΑΔΙΚΗΘΗΚΕ ΚΑΤΑΦΟΡΑ. ΤΑ ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΑ ΛΑΘΗ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΑΝ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ . ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΣΚΗΘΗΚΕ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΕΥΝΟΪΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ <<ΓΝΩΣΤΟ> ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΗΣ ΟΜΑΔΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΛΟ.