Μαρκό - Όμηρος: 1 - 0

Η εφημερίδα Αλήθεια γράφει:
Δε διεκδίκησε αυτό που μπορούσε ο Όμηρος στα Καλύβια...
ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕ 1-0 ΑΠΟ ΤΗ METΡΙΑ ΜΑΡΚΟ
Καλός ο Όμηρος στην άμυνα, αλλά επιθετικά δεν μπόρεσε να πιέσει τη μέτρια Μαρκό, στο γήπεδο των Καλυβίων.
Ποδαρικό με το αριστερό έκανε ο Όμηρος στο πρώτο του ματς τη νέα χρονιά, όπου γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Μαρκό. Ίδια εικόνα, ίδιο σκηνικό με τις υπόλοιπες επισκέψεις του στο Λεκανοπέδιο της Αττικής, απλά αυτή τη φορά το σκορ ήταν σαφώς πιο τιμητικό. Είναι η πρώτη φορά που δέχεται ένα τέρμα σε παιχνίδι του στην Αθήνα, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί παρηγοριά.
Στο γήπεδο των Καλυβίων, μιας κι αυτό στο Μαρκόπουλο ανακατασκευάζεται, η Μαρκό ήθελε περισσότερο τη νίκη, πάλεψε μέχρι το τέλος γι' αυτή και κατάφερε να την πάρει, κόντρα σε έναν Όμηρο που είχε το νου του μόνο στην άμυνα. Οι λιγοστοί Χιώτες που βρέθηκαν στην εξέδρα έφυγαν απογοητευμένοι όχι από το αποτέλεσμα αλλά από την έλλειψη προσπάθειας. Σίγουρα θα προτιμούσαν να δουν ένα πιο μαχητικό σύνολο, που θα έχει βλέψεις και στην επίθεση και ας έχαναν. Οι περισσότεροι παίκτες του Ομήρου βλέπουν τη γραμμή του κέντρου και οπισθοχωρούν.
Από την αρχή της αναμέτρησης η τακτική αυτή ήταν ξεκάθαρη στο γήπεδο. Η Μαρκό, που παρεμπιπτόντως έχει χτυπητές αδυναμίες, ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Έχασε αρκετές ευκαιρίες και μοιραία κάποια στιγμή θα σκόραρε. Στο πρώτο μέρος οι παίκτες της ήταν άστοχοι, όμως στο δεύτερο ευτύχισε να προηγηθεί στο 57’. Από εκεί και μετά δεν ασχολήθηκε με το παιχνίδι. Αντί αυτό να το εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Ομήρου, έκαναν καθυστερήσεις για να περάσει ο χρόνος. Από το 57’ μέχρι το 87’ δεν έγινε η παραμικρή ευκαιρία στο ματς και κανείς δεν κατάλαβε το λόγο που η ομάδα της Χίου δεν ξεμύτισε.
Τα όσα κωμικοτραγικά έγιναν στη φάση του πέναλτι μάλλον καταδεικνύουν τη χαλαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν το ματς οι γηπεδούχοι. Δεν υποτίμησαν τον αντίπαλο απλά οι παίκτες του Ομήρου έδωσαν δικαιώματα. Το να είναι μία ομάδα καλύτερη από την άλλη είναι ό,τι πιο φυσιολογικό στο ποδόσφαιρο, το να μη διεκδικείς το παραμικρό όμως είναι ακατανόητο!!!
Ο τερματοφύλακας εκτέλεσε το πέναλτι...
Στο 87’ λοιπόν ο Αγγελής ως τελευταίος παίκτης απέκρουσε την μπάλα με το χέρι. Σωστά αποβλήθηκε και βέβαια καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών. Από τον πάγκο της Μαρκό ζήτησαν να γίνει άμεσα αλλαγή. Όχι, δεν μπήκε ο σπεσιαλίστας στα πέναλτι, αλλά ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας!!! Ο Παπαδόπουλος, που επιστρέφει στον Ολυμπιακό όπου ανήκει, ανέλαβε την εκτέλεση τιμής ένεκεν. Η μπάλα ακόμη αναζητείται. Από τη στιγμή που μια ομάδα θυσιάζει ουσιαστικά το πέναλτι και ενώ το σκορ είναι στο εύθραυστο 1-0, νομίζω ότι τα λέει όλα. Στα τελευταία λεπτά δεν είδαμε καν αυτό που λέμε στο ποδόσφαιρο, όλοι μπροστά. Η ουσία είναι πως ο Όμηρος γνώρισε τη 12η ήττα του σε 13 αγώνες και έχει ουσιαστικά αποχαιρετήσει την κατηγορία. Ελπίζουμε όλοι ότι στα επόμενα παιχνίδια θα παλέψει περισσότερο από όσο στα Καλύβια.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
3’ Μακρινό σουτ του Λεμονή που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρογιάννη.
11’ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Ο Ξαρλής έπαιξε το 1-2 με τον Ανυφαντή και βγήκε απέναντι από τον Μαυρογιάννη. Ο τερματοφύλακας του Ομήρου αναδείχθηκε νικητής στο τετ α τετ.
25’ Σύγχυση στα καρέ του Μαυρογιάννη, ο Τζωρτζής μόνος του πήρε την κεφαλιά, όμως αστόχησε.
27’ Εκτέλεση φάουλ του Τζιλιάνου, ο Βουρνάζος έδιωξε ασθενώς και ο Μουλάκης που σούταρε υπό πίεση έστειλε την μπάλα άουτ.
32’ Σουτ του Ευθυμίου από καλή θέση, πέρασε άουτ.
39’ Άψυχο σουτ του Πελαντή που πέρασε άουτ.
55’ Παράλληλη πάσα του Κατσογιάννη, βρήκε μόνο του τον Ανυφαντή που έχασε απίστευτη ευκαιρία από το μισό μέτρο, με τον Μαυρογιάννη να είναι πεσμένος στο έδαφος.
57’ Νέα σέντρα από τα δεξιά αυτή τη φορά του Ξαρλή, ο Λυκούδης βρέθηκε στην περιοχή κοντρόλαρε και με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).
58’ Ξαφνικό σουτ του Λεμονή από μακριά, ο Μαυρογιάννης απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι.
87’ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Μαυρογιάννη. Ο Τσιριγώτης βρέθηκε μόνος του, σούταρε και ο Αγγελής απέκρουσε με το χέρι. Ο διαιτητής Δημόπουλος, υπέδειξε σωστά το πέναλτι και απέβαλε τον παίκτη του Ομήρου.
88’ Ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος μπήκε ως αλλαγή και ανέλαβε την εκτέλεση. Αστόχησε απελπιστικά και έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.
Ο Διαιτητής Δημόπουλος (Κασσαβέτης - Λουρμπέας), όλοι της Δυτικής Αττικής, ήταν σωστός σχεδόν σε όλες του τις αποφάσεις όμως η σχολαστικότητά του σε ένα εύκολο γι’ αυτόν ματς εκνεύρισε παίκτες και θεατές.
ΜΑΡΚΟ: Βουρνάζος (88’ Παπαδοπουλος), Ξαρλής, Τζωρτζής, Τσιριγώτης, Λυκούδης, Ευθυμίου, Κατσογιάννης (73’ Χατζηστεφάνου), Γκαράνης, Λεμονής, Ανυφαντής (86’ Κουτρομάνος), Καλανιώτης.
ΟΜΗΡΟΣ: Μαυρογιάννης, Ζαχαρίου, Κοκοκύρης Ι. (90’ Σιάνος), Ματθαίος (70’ Κοκοκύρης Ν.), Μουλάκης, Πελαντής, Τζιλιάνος (79’ Κυδωνάκης Δ.), Αγορής, Κυδωνάκης Κ., Γεωργιάδης, Αγγελής.
Κριτική παικτών
Μαυρογιάννης: Εξαιρετική εμφάνιση από τον τερματοφύλακα του Ομήρου. Έκανε σημαντικές επεμβάσεις ενώ στο τέρμα που δέχτηκε δεν έχει καμία ευθύνη.
Ζαχαρίου: Αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ως αριστερός μπακ. Δέχθηκε μεγάλη πίεση και σε γενικές γραμμές στάθηκε καλά. Στο τέλος έπαιξε και ως αμυντικός μέσος, αλλά και ως λίμπερο.
Κοκοκύρης Ι.: Σε ακόμη ένα ματς ήταν εκ των καλύτερων και πιο σταθερών παικτών της ομάδας. Ματθαίος: Αγωνίστηκε ως αμυντικός μέσος για 70 λεπτά. Βοήθησε στον ανασταλτικό τομέα όμως δημιουργικά ήταν απών.
Μουλάκης: Σε ακόμη ένα ματς έπαιξε ως λίμπερο βοηθώντας σε πολλές περιπτώσεις. Δεν ήταν όσο καλός ήταν σε άλλα ματς.
Τζιλιάνος: Έτρεξε πολύ, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός.
Αγορής: Ο δεύτερος αμυντικός μέσος της ομάδας. Και αυτός βοήθησε αμυντικά, όμως δεν προσέφερε τίποτα στον επιθετικό τομέα.
Κυδωνάκης Κ.: Σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα, δεν είχε σωστή θέση όμως στη φάση του γκολ. Γεωργιάδης: Δε βοήθησε καθόλου. Είχε περισσότερο το μυαλό του στην άμυνα παρά στην επίθεση όπου τον χρειαζόταν η ομάδα.
Πελαντής: Σε ακόμη ένα ματς ήταν απελπιστικά μόνος του. Πάλεψε, έτρεξε όμως δεν απείλησε.
Αγγελής: Αγωνίστηκε ως δεξιός οπισθοφύλακας. Είχε πολλά προβλήματα από τον Λεμονή και τον Καλανιώτη.
Κοκοκύρης Ν.: Αγωνίστηκε ως αριστερός μπακ για 20 λεπτά χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του.
Κυδωνάκης Δ.: Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.