Μεγάλη επιτυχία για τον Όμηρο το 2-2 απέναντι στην ιστορική Προοδευτική.

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από τον ιστορικό αγώνα, με το φακό του π. Γ. Κ.

Διαβάσαμε στην εφημερίδα ΑΛΗΘΕΙΑ:
Ιστορική ισοπαλία του Ομήρου
ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ ΜΕ 2 – 2
ΜΕΓΑΛΗ επιτυχία για τον Όμηρο το 2-2 που έφερε με την ιστορική Προοδευτική. Αλλά και άδικο, γιατί δεν του δόθηκε πέναλτι στο 64’, σε ανατροπή του Γιώργου Κυδωνάκη.
Ήταν 12 το μεσημέρι, 18 του Γενάρη του 2009, τότε ο Όμηρος ξεκίνησε το παιχνίδι του με την ιστορική Προοδευτική. Πριν λίγα χρόνια αυτή η ομάδα έπαιζε στην Α’ Εθνική. Και τώρα είχε έρθει στην Καλλιμασιά να αντιμετωπίσει τον ουραγό Όμηρο. Περίμενε μία εύκολη νίκη που θα ήταν νέο ξεκίνημα γι’ αυτήν σύμφωνα με τον προπονητή της. Όμως ο Θεός και οι παίκτες είχαν ένα δώρο για τον προπονητή τους, Αντώνη Ρυθιανό, μια μέρα μετά τη γιορτή του.
Το κουτσούρεψε λίγο ο Φωτόπουλος. Όμως και το τελικό 2 - 2 ήταν κάτι που θα μείνει στην ιστορία του χιώτικου ποδοσφαίρου. Εκεί, γύρω στις 12.15, παρά την υπεροχή της Προοδευτικής ο Μουλάκης εκτέλεσε φάουλ και κάπου βρήκε και κατέληξε στα δίχτυα και έβαλε τον Όμηρο στη θέση του οδηγού. Και στις 13.36, εκεί που όλα φαινόταν χαμένα, ο Δ. Κυδωνάκης με σουτ φωτοβολίδα έξω από την περιοχή έγραψε το 2 – 2 που έκανε τους ανθρώπους της Προοδευτικής να σπάνε και να βρίζουν. Αν δε ήταν και ο Φωτόπουλος... Πάντως ο Όμηρος έπαιξε σωστά, έκανε από τα καλύτερά του παιχνίδια, παρά τις ελλείψεις του (Ψαρούδης, Τζιλιάνος) κράτησε την Προοδευτική όσο μπόρεσε, ο Μαυρογιάννης έπιασε πολλά σουτ και τετ α τετ και βρήκε το κουράγιο, πίστεψε και χτύπησε όσο μπορούσε. Η Προοδευτική καλύτερη, πιο τεχνική, σαφώς ανώτερη, έχασε την ψυχραιμία της. Έμεινε με 10 παίκτες στο 35’, όταν ο Αρκουμάνης με αγκωνιά χτύπησε τον Μουλάκη (έμεινε 10 λεπτά εκτός αγωνιστικού χώρου, μπήκε 2 λεπτά και αντικαταστάθηκε). Έχασε πολλές ευκαιρίες, έπαιξε καλή μπάλα αλλά σταμάτησε από το πάθος των παικτών του Ομήρου.
Από τον Όμηρο καλύτεροι ήταν οι Κοκοκύρης Ι., Αγορής, Μαυρογιάννης ενώ από την Προοδευτική οι Βογιατζής, Λαζάρου και Μαλισιώβας.
Η διαιτησία των Φωτόπουλου, Κανέλου και Καραγιάννη (συνδέσμου Αθηνών) θα ήταν άριστη αν έδινε το πέναλτι μαρς στον Γ. Κυδωνάκη και απέβαλε τον αμυντικό της Προοδευτικής. Όμως μ’ αυτή τη φάση αλλοίωσε το αποτέλεσμα.
Σ. ΠΙΚΟΥΝΗΣ
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
5’ το πλασέ του Χατζηγεωργαλή από καλή θέση πέρασε άουτ.
6’ σουτ του Μαλισιώβα από κοντά απέκρουσε ο Μαυρογιάννης.
11’ Κοντρόλ και σουτ του Αρκουμάνη από πλάγια πέρασε άουτ.
13’ ο Μουλάκης εκτέλεσε με φάλτσα φάουλ έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 1 – 0.
29’ ο Σαλαπάτας μπήκε στην περιοχή, έκοψε με υπερπροσπάθεια την μπάλα στον επερχόμενο Λαζάρου που από κοντά έκανε το 1 – 1.
32’ ο Μαλισιώβας μπήκε στην περιοχή, από αριστερά το κοντινό πλασέ του πέρασε άουτ.
40’ μακρινό σουτ του Πελαντή, απέκρουσε ο Μαυρογιάννης.
46’ σέντρα - σουτ του Μαλισιώβα, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
48’ Ο Μαλισιώβας και ο Χατζηγεωργαλάς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από κοντά.
59’ από το ύψος της μικρής περιοχής ο Χατζηγεωργαλής δεν μπόρεσε να σκοράρει.
64’ πέναλτι μαρς από τον Βασιλείου στον Γ. Κυδωνάκη όμως ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια του και δεν έδωσε πέναλτι και αποβολή.
76’ από φάουλ ο Κυδωνάκης Δ. έκανε σέντρα σουτ που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
81’ σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης στην άμυνα του Ομήρου Σαλαπάτας και Λαζάρου δεν κατάφεραν να σκοράρουν, κάτι που έκανε με κοντινή κεφαλιά ο Μαλισιώβας.
84’ γκολ - τηλεγράφημα από τον Δ. Κυδωνάκη που 8 μέτρα έξω από την περιοχή σούταρε ψηλοκρεμαστά και ισοφάρισε σε 2 – 2.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΥΘΙΑΝΟΣ (προπονητής Ομήρου)
«Ήταν μεγάλη τιμή να παίξουμε με την Προοδευτική, μία ομάδα που δεν ανήκει στην κατηγορία, είναι κρίμα να βρίσκεται τόσο χαμηλά. Για μας είναι το πιο ιστορικό παιχνίδι που έχουμε δώσει. Ξεκινάμε και παλεύουμε τα παιχνίδια με μεγάλες ελλείψεις (Ψαρούδης, Τζιλιάνος, Κυδωνάκης Γ. αλλαγή). Χάσαμε στο 35’ τον καλύτερο παίκτη το Μουλάκη, προσπαθήσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο, ήταν από τα καλύτερα επιθετικά παιχνίδια μπορούσαμε να έχουμε πάρει τον αγώνα, δε μας δόθηκε ένα καταφανέστατο πέναλτι που το παραδέχθηκαν και οι παίκτες της Προοδευτικής ότι ήταν πέναλτι αλλά δεν το έδωσε ο διαιτητής.
Συγχαρητήρια στην Προοδευτική κι ελπίζω να βρει το δρόμο της. Εμείς παίζουμε για το καλύτερο. Ό,τι είναι να έρθει ας έρθει. Αν είχαμε περισσότερους βαθμούς η διαιτησία θα ήταν διαφορετική. Απέβαλε το βοηθό μου ενώ όλοι στον πάγκο της Προοδευτικής ήταν όρθιοι. Το πέναλτι αυτό θα δινόταν. Στα τετ α τετ απέκρουσε ο τερματοφύλακας που γι’ αυτό το λόγο παίζει. Στο σημερινό παιχνίδι μίλησε η ψυχή μας.
ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΙΡΕΝΗΣ (προπονητής Προοδευτικής)
«Η ομάδα στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο αν και μείναμε νωρίς με 10 παίκτες. Αντιδράσαμε, δημιουργήσαμε και φάγαμε ένα γκολ που μπαίνει πολύ δύσκολα. Είχαμε τις ευκαιρίες, τις χάσαμε και στο τέλος ήρθαμε ισόπαλοι. Συγχαρητήρια στον Όμηρο που πάλεψε το παιχνίδι. Καλή συνέχεια. Έχουμε τεράστια προβλήματα, το σημερινό ματς ήταν κομβικό για μια νέα αρχή, εάν το παίρναμε θα γινόταν πολλά πράγματα. Προσπαθούμε να βρούμε το δρόμο μας. Είχαμε περισσότερα τετ α τετ ακόμα και με 10 παίκτες και στο τέλος είχαμε και εμείς πέναλτι. Η διαιτησία δεν ήταν καλή, ο επόπτης υπεδείκνυε ό,τι του σφύριζαν από την εξέδρα. Το σημερινό παιχνίδι χάθηκε από τις χαμένες ευκαιρίες.»
Κριτική παικτών
Μαυρογιάννης: Άριστος ο μικρός. Θα θυμάται χρόνια αυτό το ματς. Βέβαια πρέπει να βελτιωθεί στις εξόδους και κυρίως να πάρει θάρρος.
Ζαχαρίου Μ.: Δεξί και αριστερό μπακ, ένα σε κάθε ημίχρονο. Κράτησε χωρίς προβλήματα τη θέση του.
Κοκοκύρης Ν.: Πήγε καλά στη θέση του.
Κοκοκύρης Ι.: Ο αρχηγός ήταν ξανά συγκλονιστικός. Πίεσε τον αντίπαλό του μέχρι το αντίπαλο τέρμα.
Ματθαίος: Καλός και σε θέση σέντερ μπακ. Συνεργάστηκε άριστα με τους υπόλοιπους αμυντικούς και ήταν πολύ ψύχραιμος.
Μουλάκης: Αρχοντικός στο χώρο του χαφ, έτρεξε, έκοψε, πέτυχε το γκολ αλλά τραυματίστηκε στο 35’ από το κτύπημα του Αρκουμάνη.
Πελαντής: Μοναχικός τύπος ο Στέλιος, αφού δεν είχε βοήθεια στην επίθεση έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε. Δεν πέτυχε γκολ όμως έδωσε μάχες και κράτησε πίσω τους αμυντικούς της Προοδευτικής. Κράτησε όσο μπόρεσε και την μπάλα.
Κυδωνάκης Δ.: Ακούραστος, δυνατός, πολύ καλός, με πάθος στο παιχνίδι του έδωσε λύσεις. Αγορής: Πολύ τρέξιμο, μαρκάρισμα και άνοιγμα παιχνιδιού, όπως πάντα πολύ καλός. Κυδωνάκης Κ.: Μαχητής, ψυχάρα με πολλές μάχες σε όλους τους χώρους.
Γεωργιάδης: Ο Αλέξης έδωσε το δικό του αγώνα, έτρεξε σε όλη τη δεξιά πλευρά και έκανε από τα καλύτερά του ματς.
Κυδωνάκης Γ.: Πέτυχε μία γκολάρα, δεν του έδωσαν ένα πέναλτι, πήρε πάνω του το κέντρο και όλα αυτά σε μισή ώρα παιχνιδιού.
Γιαννούμης: Κάλυψε χώρους στην αριστερή πλευρά, βοήθησε και αυτός την προσπάθεια του Ομήρου.
Σκουφάρας: Έπαιξε λίγο, βοήθησε, αλλά δεν μπορεί να κριθεί.
Αντ. Ρυθιανός: Ρίσκαρε και δικαιώθηκε. Με αλλαγές, σε σχέση με άλλα ματς, με σοβαρές απουσίες, δούλεψε σωστά το παιχνίδι πριν αρχίσει αλλά και στη διάρκειά του και δικαιώθηκε. Πρέπει να είναι από τους λίγους ανθρώπους που γιόρτασε δύο μέρες συνεχόμενες.

ΕΝΟΡΙΑΚΟ ΦΙΛΟΠΤΩΧΟ ΤΑΜΕΙΟ

Διοικούσα Επιτροπή (Η θητεία λήγει στις 31/12/2025)

Ελένη Φραντζέσκου, Ταμίας
Πλουμή Ευαγγελινού, Γραμματέας
Κωνσταντίνος Γιαλούσης, Μέλος
Διαμάντω Παντελούκα, Μέλος
Παρασκευή Ακρατοπούλου, Μέλος
Ευθυμία Κουκούλη, Μέλος

Το Ε.Φ.Τ., που συστάθηκε την 1η – 11-1994, συνεχίζει, με τη βοήθεια του Θεού, την προσπάθεια για συστηματικότερη οργάνωση του φιλανθρωπικού και ευρύτερα κοινωνικού έργου της τοπικής μας εκκλησίας και θεωρεί προς την κατεύθυνση αυτή αυτονόητη τη συνεργασία με όλους τους φορείς.

Θητεία: 1/1/2023 - 31/12/2025

ΙΔΡΥΜΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ ΧΙΟΥ "ΑΓΙΟΣ ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΣ Ο ΟΜΟΛΟΓΗΤΗΣ"

Έναρξη: 11/5/2000 (Φ.Ε.Κ. Β΄ 625/11-5-2000)
Διοικητικό Συμβούλιο (1/1/2023 - 31/12/2025)

Πρόεδρος: ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κ. Μάρκος
Αντιπρόεδρος: Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κωνσταντίνου
Γραμματέας: Λεμονιά Ανδρεάδου
Ταμίας: Αιμιλιανός Ευαγγελινός
Μέλη: Γεώργιος Γιαννούμης, Κωνσταντίνος Μίχαλος, Κωνσταντίνος Αχ. Συράκης

Πρώτος Πρόεδρος του Ιδρύματος:
Ο αοίδιμος Μητροπολίτης Χίου κυρός Διονύσιος (2001-2011)

ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΠΛΑΚΙΔΙΩΤΙΣΣΗΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ

Απόφασις 3502/31.12.2013 Μητροπολιτικού Συμβουλίου Ιεράς Μητροπόλεως Χίου.
Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κωνσταντίνου
(Αρμοδιότητες Ηγουμενοσυμβουλίου)

Εκκλησιαστική Επιτροπή Ιεράς Μονής (περιόδου 1.1.2023 - 31.12.2025)