ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΟΥ 9ου ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ Δ’ ΕΘΝΙΚΗΣ η Προοδευτική νίκησε 7-0 τον Όμηρο

Γράφει η Αλήθεια:
18/05/2009
Με σβηστές τις «μηχανές» η Προοδευτική νίκησε 7-0 τον Όμηρο
ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΟΥ 9ου ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ Δ’ ΕΘΝΙΚΗΣ
ΜΠΟΡΕΙ στον πρώτο γύρο ο Όμηρος να είχε καταφέρει να φέρει 2-2 στην Καλλιμασιά με την ιστορική Προοδευτική και να πάρει έναν από τους 4 βαθμούς, με τους οποίους ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στον 9ο όμιλο της Δ’ Εθνικής, όμως δεν μπόρεσε να κάνει μια θετική εμφάνιση και στο χθεσινό παιχνίδι του δεύτερου γύρου.
Η ομάδα της Καλλιμασιάς, στο γήπεδο «Γ. Καμάρας» της Ριζούπολης, γνώρισε βαριά ήττα με 7-0 από την Προοδευτική, που τερμάτισε στην 5η θέση του ομίλου.
Οι «βυσσινί» εύκολα και χωρίς να πιεστούν έφθασαν στη νίκη, απέναντι στον Όμηρο που παρουσιάστηκε με αρκετά νέα παιδιά στη σύνθεσή του, στην τελευταία εμφάνισή του στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής.
Για ακόμη μια φορά όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, το συγκρότημα του Αντώνη Ρυθιανού υπέπεσε σε λάθη, κυρίως στον αμυντικό χώρο και έτσι άφησε γήπεδο για την ομάδα του Κορυδαλλού να επιβάλλει το ρυθμό της.
Στο 8ο μόλις λεπτό ήταν το αποτέλεσμα 2-0, ενώ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους η Προοδευτική πέτυχε και το τρίτο της τέρμα. Χωρίς να φορτσάρει στην επανάληψη κατάφερε να πετύχει άλλα τέσσερα γκολ και να κλείσει με νίκη τη χρονιά.
Οι Τουμάσης, Μπαλής, Κουβάτσος, που ήταν και οι καλύτεροι παίκτες της Προοδευτικής, πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ ένα σημείωσε ο Λαζάρου.
Ο Όμηρος, παρά το γεγονός ότι από το τέλος του πρώτου γύρου είχε αποχαιρετήσει την κατηγορία, έφυγε με «ψηλά» το κεφάλι, στην 1η του συμμετοχή στη Δ’ Εθνική. Στα περισσότερα παιχνίδια τον πρόδωσαν τα αμυντικά λάθη και το γεγονός ότι οι παίκτες του όταν βρίσκονταν πίσω στο σκορ δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.
Κάτι ανάλογο έγινε και χθες στη Ριζούπολη, όπου από πλευράς Ομήρου ξεχώρισαν οι Γεωργιάδης και Γεροντιδάκης.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τριάντου (Πολίτης - Μπαϊρακτάρης) του συνδέσμου Αθηνών, ο οποίος όμως ήταν πολύ σχολαστικός σε ορισμένες φάσεις, όπως το πρώτο πέναλτι που έδωσε υπέρ της Προοδευτικής. Στο 59’ απέβαλε με 2η κίτρινη τον Βογιατζή.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μηλιώνης (75’ Γκερλές), Πρισιμιτζής (46’ Καλλής), Χατζηγεωργαλής (46’ Τσιώλης), Διαμαντάκης, Γιαννουκάρης, Παντελίδης, Κουβάτσος, Λαζάρου, Μπαλής, Βογιατζής, Τουμάσης.
ΟΜΗΡΟΣ: Μαυρογιάννης, Κρουσουλούδης, Ν. Κοκοκύρης (52’ Μακρίδης), Γεροντιδάκης, Μουλάκης, Γεωργιάδης, Αγορής, Σκουφάρας, Ζαχαρίου (76’ Ματθαίος), Σίμος (58’ Δαλάτσης), Γιανούμης.
Κ. ΨΑΡΡΑΣ
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΥΘΙΑΝΟΣ (προπονητής Ομήρου)
«Όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν σε αυτό το πρωτάθλημα πήραν πολλές εμπειρίες. Απλά μας μένει η πικρία ότι μπορούσαμε σίγουρα για κάτι καλύτερο. Υπήρχαν αγώνες που αδικηθήκαμε από τους διαιτητές, αγώνες που χάσαμε καθαρά από απειρία και σίγουρα θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει 10 με 12 βαθμούς περισσότερους από ό,τι έχουμε και σίγουρα έτσι θα ήταν πιο ευχάριστη η χρονιά. Το μεγάλο μας πρόβλημα, απ’ ό,τι φάνηκε στη Δ’ Εθνική, ήταν η άμυνα. Η άμυνά μας ήταν τραγική. Μπορεί να κρατάμε μπάλα, να ελέγχουμε το παιχνίδι, αλλά υστερούμε στην άμυνα. Στη Δ’ Εθνική Κατηγορία το λάθος που κάνεις οι επιθετικοί των άλλων ομάδων δε στο χαρίζουν. Στο τοπικό πρωτάθλημα πολλές φορές το λάθος της άμυνας δε φαινόταν. Θα παραμείνω στην ομάδα και τη νέα περίοδο και το πιθανότερο είναι να κρατήσουμε κατά 90% το ίδιο υλικό. Στόχος μας θα είναι και πάλι ο πρωταθλητισμός. Έχουμε πολύ καλή διοίκηση και τους ευχαριστούμε για τη βοήθεια».
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
6’ ο Τουμάσης με αριστερό σουτ ανοίγει το σκορ (1-0).
8’ ο Μπαλής με ωραίο τρόπο κερδίζει πέναλτι από τον Κρουσουλούδη. Το εκτελεί ο ίδιος, πετυχαίνοντας το 2-0.
17’ απευθείας φάουλ του Μουλάκη, απέκρουσε ο Μηλιώνης σε κόρνερ.
19’ σουτ του Τουμάση με το αριστερό, λίγο άουτ.
21’ σουτ από τον Βογιατζή, έδιωξε ο Μαυρογιάννης.
33’ νέο σουτ από τον Τουμάση, η μπάλα καταλήγει άουτ.
34’ τακουνάκι του Μπαλή, ο Λαζάρου κάνει το πλασέ, όμως διώχνει ο Μαυρογιάννης.
35’ σουτ του Μπαλή η μπάλα άουτ.
41’ ο Μαυρογιάννης μπλοκάρει νέα προσπάθεια της Προοδευτικής με τον Μπαλή.
42’ ο Μπαλής με πλασέ, μετά από πάσα του Βογιατζή, σημειώνει το 3-0.
45’ πλασέ του Λαζάρου διώχνει ο Μαυρογιάννης.
47’ ο Τουμάσης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βογιατζή πετυχαίνει το 4-0.
55’ απευθείας φάουλ του Σίμου, μπλοκάρει ο Μηλιώνης.
57’ ο Τσιώλης μπαίνει στην περιοχή, ανατρέπεται από τον Μαυρογιάννη και ο διαιτητής Τριάντος δείχνει το σημείο του πέναλτι. Το εκτελεί ο Κουβάτσος και κάνει το 5-0.
59’ αποβολή με 2η κίτρινη του Βογιατζή.
65’ με κεφαλιά του Κουβάτσου, μετά από ωραία ενέργεια των παικτών της Προοδευτικής, γίνεται το 6-0.
67’ σουτ του Τουμάση, πολύ μακριά από την εστία του Μαυρογιάννη.
69’ σουτ του Μπαλή, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κουβάτσος έχει τετ α τετ με τον Μαυρογιάννη, να διώχνει σε κόρνερ.
70’ ωραία ενέργεια από τον Λαζάρου και με σουτ πετυχαίνει το τελικό 7-0.
72’ ο Κουβάτσος σε τετ α τετ, τον νικάει όμως ο νεαρός τερματοφύλακας του Ομήρου.